Od ponad 65 lat mamy honor ubierać ludzi  
z pierwszych stron gazet -  
prezydentów, dyplomatów, biznesmenów,  
artystów, a nawet noblistów...

 

"ABC MĘSKIEJ ELEGANCJI" - Jerzy Turbasa
Wydawnictwo AA, 2001 r.

Słowo wstępne do książki autorstwa Michała Ronikiera

"(...) Jako człowiek obarczony przez naturę niemal dwoma metrami wzrostu, a więc skazany na szycie garderoby na miarę, przez wiele lat mogłem jedynie marzyć o tym, by stać się klientem tej firmy. Już w latach sześćdziesiątych, przechodząc ulicą Św. Gertrudy (wówczas zresztą Waryńskiego) spoglądałem tęsknie na jej szyld pod numerem 15, będąc przekonany, że pan Józef Turbasa ubiera jedynie wąskie grono członków elity i nie przyjmuje nikogo bez odpowiedniej rekomendacji. Kiedy przed kilku laty, dzięki dobroci Krystyny Zachwatowicz, udało mi się taką rekomendację uzyskać, przestąpiłem z nabożnym szacunkiem próg pracowni i znalazłem się nagle w zupełnie nowym świecie. Pan Józef Turbasa pokazał mi niezliczone ilości próbek materiałów, pochodzących z najlepszych europejskich przędzalni, wyjaśnił znaczenie takich słów jak apretura, gramatura i splot, udzielił wielu cennych rad dotyczących kroju i fasonu. Kiedy po kilku tygodniach stałem się szczęśliwym posiadaczem pierwszej marynarki szytej w tej firmie, mój zachwyt był bezgraniczny.

Po paru latach przekonałem się, że pan Turbasa potrafi być nie tylko życzliwym doradcą, lecz również bezkompromisowym obrońcą kanonów sztuki krawieckiej. Kiedy ośmieliłem się stwierdzić, że uszyty mi przez firmę płaszcz zimowy jest chyba odrobinę za długi, powiedział do mnie: "Proszę pana, do tego fasonu pasuje taka właśnie długość i ja go panu nie skrócę. Może pan oczywiście iść do innego krawca i kazać go obciąć, ale popsuje pan w ten sposób bardzo udany płaszcz". O słuszności jego słów przekonałem się już w kilka dni potem, kiedy nastały trzaskające mrozy. Od tej pory nigdy już nie odważyłem się na żadne dyskusje z Mistrzem, ponieważ uświadomiłem sobie, że on po prostu wie lepiej(...)."


Co ciekawe - mimo męskiej tematyki, książka zainteresowała samą Wisławę Szymborską, która omówiła ją w 'Gazecie Wyborczej' w felietonie 'Mężczyźni w ubraniach' , a który wszedł w skład 'Nowych lektur nadobowiązkowych' - W. Szymborska (Wydawnictwo Literackie, 2002 r.).

PRZEGLĄDAJ>

 
 

"GARNITUR POLSKI" - Jerzy Turbasa
Wydawnictwo AA, 2007 r.

Opracowanie dla Towarzystwa Strzeleckiego Bractwo Kurkowe w Krakowie w roku jubileuszowym 750-lecia. Wydanie wnikliwie omawia bracki strój - zarówno ten oficjalny czyli kontusz, jego historię oraz elementy, które się na niego składają; jak i porusza tematykę garnituru klubowego (zwanego również blezerem).

PRZEGLĄDAJ>